+90 (392) 228 96 88 | Yzb. Tekin Yurdabak Caddesi No:8 A/B Lefkoşa / K.K.T.C.

Dev Hayal Kırıklığı

Dev Hayal Kırıklığı

Teknoloji şirketlerinin 2013’ün ikinci yarısındaki performansı belli olmaya başladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla satışları yüzde 83 azalan HTC’nin ardından, Samsung da beklediğini bulumadı.

Bloomberg’ün haberine göre, Güney Koreli elektronik devi Nisan-Haziran döneminde 8.3 milyar dolarlık işletme karı elde ederek rekor kırdı. Bu veri, geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla yüzde 47, bir önceki çeyreğe oranla da yüzde 8 artışa denk geliyor.

Öte yandan, Samsung yatırımcıların beklentilerini karşılayamadı. FactSet araştırma şirketinin sunduğu verilere göre, yatırımcıların beklediği işletme karı 8.9 milyar dolardı. Beklentilerin karşılanmaması, Samsung hisselerinin yüzde 4 düşmesine neden oldu.

Samsung, yine de satışlarının artmaya devam ettiğini ve yüzde 20 artışla 50 milyar dolar hacme ulaştığını açıkladı.

Samsung’un amiral gemisi Galaxy S4’ün satışları, Mayıs ayında 10 milyona ulaştı. S4, bir önceki model S3’ten 20 gün daha önce aynı rakama ulaşmayı başarmış oldu.

Analistler, Samsung’un yüksek satışlarına rağmen beklentileri karşılayamamasının nedeninin ‘aşırı reklam harcaması’ olduğunu belirtiyor. Şirket, net gelir ve diğer mali verileri ilerleyen günlerde açıklayacak

0 Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.